ACT vs SAT Nedir Farkları : ACT ile SAT Karşılaştırması

act vs sat nedir

Hem SAT Test hem de ACT Test sınavları Amerika’da üniversitelere kabul almak için kullanılan test formatındaki çoktan seçmeli sınavlardır. Bu sınavlar birbirine yakın olmasına rağmen, aralarındaki farklar, öğrencinin hangi sınavda daha başarılı olacağı yönünden belirleyici olmaktadır. Bu farklılıklar (act vs sat nedir farkları) hem soru sayısı, bölüm çeşitliliği ve puanlama açısından fark yaratmaktadır. İki sınavdan hangisinin seçileceği çoğu öğrenci için zorlu bir karar olmaktadır. Sunduğumuz ACT Kursu programlarına başlamadan önce isterlerse öğrencilerimizin bu sınavlar arasında seçim yapmalarına (act vs sat nedir farkları açıklayarak) yardım ediyoruz. Aşağıda maddeler haline SAT ve ACT farklılıklarını bulabilirsiniz.

ACT Sınavında Biraz Daha Fazla ( çok değil ) Bilgi Gerektiren Matematik Bölümü Bulunmaktadır.
ACT Testi, Temel Aritmetik, Cebir I ve II, ve Geometri bölümlerini içerirken, ACT Tesiti Trigonometri konularını da kapsamaktadır. Buna rağmen, ACT sınavı daha fazla konu içerse de,  içerdiği sorular SAT sınavına kıyasla daha kolay çözülebilmektedir.

ACT Test Sınavında “Science” Bölümü Bulunurken, SAT Test Sınavında Bu Bölüm Bulunmamaktadır.
ACT Testi’nin Science bölümü, çok fazla fizik, kimya ve biyoloji bilgisi içermemekte (hatta hiç) ve bu becerileri ölçmemektedir. Bu bölümde esas sınanan yorum yapma, grafik yorumlama, okuduğun metinden çıkarım yapma ve tablo yorumlama becerileridir. SAT Testi ise, ikinci bölüm olan SAT Subject Test Bölümünde (öğrencinin tercihe bağlı olarak), fizik, kimya ve biyoloji bilgilerini (gerçek anlamda bilgi) sınamaktadır. SAT Testinin bu karşılaştırmada öne çıkan tarafı, üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan (fizik,kimya,biyoloji) öğrencilere kabul sürecinde artı sağlamasıdır.

SAT Soruları Daha Fazla Yorum İstemektedir.
SAT Test soruları okuduktan sonra yorumlanması, üzerinde düşünülmesi gereken sorulardır. ACT soruları ise ilk okumada daha kolay anlaşılır sorulardır ve daha hızlı cevaplanabilmektedir. Bu yüzden ACT sınavı da zaman olarak daha kısa şekilde hazırlanmıştır.

SAT Sınavı Bölüm Olarak Daha Özelleştirilmiş Bir Sınavdır.
Bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi SAT Testi daha çok bilgiyi ölçen Subject Test denilen isteğe bağlı bölümler barındırmaktadır. Üniversitelere kabul aşamasında, iki sınav üniversiteler tarafından farklı açılardan değerlendirilmektedir. Üniversite kabulünde okullar, ACT sınavına genel olarak değerlendirirken, SAT Test sonuçlarını bölüm bölüm değerlendirmektedirler.

ACT vs SAT Nedir Farkları : ACT ile SAT Karşılaştırması Amaçları

Sunduğumuz ACT Test Kursu desteğimiz ile öğrencilerin ACT sınavından en yüksek puanı almasını hedefliyoruz. Tüm materyallerimiz ve eğitmenlerimiz sertifikalı olup, eğitmenlerimiz yurt dışı sınavları konusunda uzun yıllar deneyim sahibi olan kişilerdir. İstanbul dışından ACT Test Kursu almak isteyen öğrencilerimize ise online skype dersi ile yardımcı olmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ACT SCIENCE ACT MATEMATiK ACT READING ACT İNGİLİZCE ACT WRITING

Written by 

3 thoughts on “ACT vs SAT Nedir Farkları : ACT ile SAT Karşılaştırması”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.