ACT kaç kez alınabilir?

act kaç defa alınır

ACT’yi her aldığınızda en yüksek puanı almak için mümkün olduğunca daha fazla almanız gerekir mi? ACT’yi 12 defaya kadar alabilseniz bile, bu mutlaka yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Testi tekrar ne zaman alacağınızı ve doğru zamanları bu yazıda bulabilirsiniz. ACT’yi 12 defaya kadar almanıza izin verilmektedir. Elbette zamana ve test tarihlerine göre sınırlısınız, bu yüzden 12 kez almak her sene birden çok test yapılmasını gerektirecektir. ACT, Eylül, Ekim, Aralık, Şubat, Nisan, Haziran ve Temmuz aylarında yılda yedi kez uygulanır.

Birçoğunuz bunu okuyor muhtemelen merak ediyor, “Neden 12 kez ACT alırdım ?!” Bunun biraz fazla olacağına katılıyorum, ancak bu sınavı bir defadan fazla almak için iyi sebepler var.

ACT’yi Neden Birden Fazla Almalısınız?

Meselenin gerçeği, öğrenciler sınavı tekrar aldıklarında neredeyse her zaman skorları yükselir. Ama neden? Birincisi, gerçek sınava girmek değerli bir deneyimdir. Bu, seviyenizi ölçmenize ve zayıflık alanlarınızı belirlemenize yardımcı olur, böylece daha iyi yapmak için ne yapmanız gerektiğini tam olarak öğrenirsiniz?

Gerçek test aynı zamanda, her bir ACT bölümünde zamanınızı yönetmeniz için ihtiyaç duyduğunuz şeyi, test günü stresini ele alma konusunda size yardımcı olur. Test konusunda stresli olursanız, sinirlerinizi yatıştırmanın ve odaklanmanın yollarını bulmak için deneyimlerinizi kullanabilirsiniz.

Sınavda beklenenden çok daha düşük puanlar elde ederseniz, kötü bir sınav günü geçirmiş olabilirsiniz. Belki de o gün yoruldun ya da hasta oldun ya da okuma pasajları veya deneme sorusuyla şanssızsın. Böyle bir durumda, bir sonraki uygun test tarihinde tekrar teste girmek için kayıt olmalısınız.

ACT, kolejlere hangi skor raporlarını gönderdiğinizi seçmenize izin verdiğinden, genellikle üniversitelerin kötü test puanlarını veya test için kaç kez kayıt olduğunuzu görmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. En iyi skorlarınızı gönderebilirsiniz.

Yani her okul için ACT sınırı yoktur diyebilir miyiz?

Bazı kolejler, çoklu sınavlardan puan raporları gönderirseniz bunlarıonaylar. Bu, bölüm tarafından en yüksek puanlarınızı alacağınız ve yeni, en yüksek bir bileşik puan oluşturmak için bunları yeniden birleştirecekleri anlamına gelir. Bunu yapan okullar Tufts, MIT, Boston College ve Amherst Koleji’ni içerir.

Okullarınızda bir üst puanlama politikası varsa, bir kerede bir veya iki bölüme odaklanarak puanınızı oluşturmak isteyebilirsiniz. Bir test tarihinde Matematik ve Science üzerine yoğunlaşabilir ve daha sonra İngilizce ve Okuma bölümlerine yoğunlaşabilirsiniz.

Bir bölümün ihmal edilmesinin temkinli olmasının bir diğer nedeni, bazı okulların, hatta bunları destekleyenlerin bile tüm puanlarınızı görmeyi talep etmeleridir. Yani bu kağıt üzerinde mantıklı dursa da, okullar sizin testin tümüne yoğunlaşmanızı isterler. Yani her sınavda farklı 2 bölümü iyi yapmaya çalışmayın. Sınavın tümüne odaklanın! Bizim ACT Kurslarımıza katılan öğrenciler, sınav hakkında tüm bilgiye sahip olmaktadır.

 

Written by 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.